Zaimportowaliśmy już do naszego raportu pierwszą tabelę. Możemy z niej skorzystać. Super.
Ale Power BI błyszczy wtedy, gdy załadujemy do niego dane z kilku źródeł. Dopiero wtedy docenisz, co tak naprawdę ten system jest w stanie dla Ciebie zrobić.
Dlatego dzisiaj chciałbym porozmawiać o źródłach danych w Power BI.
Z jakich źródeł możesz pobierać dane?
Power BI obsługuje wiele różnych typów źródeł danych, takich jak:
- Arkusze kalkulacyjne i pliki CSV
- Relacyjne bazy danych
- Usługi w chmurze
- Inne źródła danych: Power BI obsługuje również inne źródła danych, takie jak pliki PDF, serwisy internetowe, czy usługi API.
Jeżeli klikniesz na przycisk Pobierz Dane wyświetli się okno z dostępnymi łącznikami danych.

Jak sam widzisz tych gotowych konektorów są setki i pokrywają prawie wszystkie systemy z których być może korzystasz.
Nawet, jeżeli czegoś tutaj nie ma – nic straconego. Power BI daje Ci możliwość skorzystania z API albo napisania własnego łącznika.
W zależności od wybranego źródła danych będą dostępne różne sposoby połączenia się z nimi.
W związku z tym, że jesteś na początku swojej drogi z Power BI, nie będę wchodził w szczegółowe opisy wszystkich a chciałbym skoncentrować się na dwóch podstawowych – Import i Direct Query.
Jaka jest różnica między Import a Direct Query
Importowanie danych polega na przeniesieniu danych z zewnętrznego źródła do Power BI, gdzie są one składowane w magazynie danych Power BI. Po zaimportowaniu danych możesz je przetwarzać i analizować w Power BI, ale nie są one aktualizowane automatycznie. Jeśli chcesz uzyskać najnowsze dane, musisz ponownie zaimportować je do Power BI.
Bezpośrednie zapytanie (Direct Query) pozwala na łączenie się bezpośrednio z zewnętrznym źródłem danych i pobieranie danych z niego w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, gdy dane są aktualizowane w zewnętrznym źródle, są one również aktualizowane w Power BI. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednie zapytanie może spowolnić działanie Power BI, ponieważ system musi ciągle łączyć się z zewnętrznym źródłem danych i pobierać dane z niego.
Ogólnie rzecz biorąc, importowanie danych jest odpowiednie, jeśli potrzebujesz szybkiego dostępu do danych i nie potrzebujesz ich aktualizować zbyt często, podczas gdy bezpośrednie zapytanie jest lepsze, jeśli potrzebujesz dostępu do najnowszych danych i nie obawiasz się wolniejszego działania Power BI.
Ograniczenia Direct Query
- Niektóre funkcje agregacji i obliczeń nie są obsługiwane w DirectQuery. Niektóre funkcje, takie jak SUMX i AVERAGEX, nie są obsługiwane w DirectQuery i należy ich unikać.
- Ograniczenia dotyczące złożonych zapytań. DirectQuery nie obsługuje złożonych zapytań zawierających kilka łączników logicznych lub złożone zapytania z wieloma podzapytaniami.
- Ograniczenia dotyczące wielu źródeł danych. DirectQuery nie obsługuje łączenia danych z wielu źródeł danych w jednym raporcie.
- Ograniczenia dotyczące rozmiaru danych. DirectQuery ma ograniczenia dotyczące rozmiaru danych, które można pobrać z zewnętrznej bazy danych.
- Ograniczenia dotyczące wydajności. W przypadku dużych ilości danych lub skomplikowanych zapytań wydajność DirectQuery może być niższa niż w przypadku importowania danych do modelu danych Power BI.
Zalety Direct Query
- Nie ma potrzeby ręcznego odświeżania danych
- Ograniczenia dotyczące wielkości zestawu danych nie mają tutaj znaczenia, ponieważ dane są przechowywane w źródłowej bazie i za każdym razem pobierane bezpośrednio ze źródła.
Czy i kiedy używać Direct Query?
No właśnie. Jak widzisz DQ ma wiele zalet ale też kilka wad. I to całkiem sporych. Jeżeli chodzi o mnie – nie jestem fanem i staram się korzystać z Importu albo Live connection jeżeli to jest możliwe. Nie korzystam też raczej z czystego DQ a raczej z modeli kompozytowych (połączone dane pobierane via DQ i zaimportowane do modelu).