#5 – Źródła danych, import, Direct Query

Zaimportowaliśmy już do naszego raportu pierwszą tabelę. Możemy z niej skorzystać. Super.

Ale Power BI błyszczy wtedy, gdy załadujemy do niego dane z kilku źródeł. Dopiero wtedy docenisz, co tak naprawdę ten system jest w stanie dla Ciebie zrobić.

Dlatego dzisiaj chciałbym porozmawiać o źródłach danych w Power BI.

Z jakich źródeł możesz pobierać dane?

Power BI obsługuje wiele różnych typów źródeł danych, takich jak:

  1. Arkusze kalkulacyjne i pliki CSV
  2. Relacyjne bazy danych
  3. Usługi w chmurze
  4. Inne źródła danych: Power BI obsługuje również inne źródła danych, takie jak pliki PDF, serwisy internetowe, czy usługi API.

Jeżeli klikniesz na przycisk Pobierz Dane wyświetli się okno z dostępnymi łącznikami danych.

Dostępne łączniki danych w Power BI

Jak sam widzisz tych gotowych konektorów są setki i pokrywają prawie wszystkie systemy z których być może korzystasz.

Nawet, jeżeli czegoś tutaj nie ma – nic straconego. Power BI daje Ci możliwość skorzystania z API albo napisania własnego łącznika.

W zależności od wybranego źródła danych będą dostępne różne sposoby połączenia się z nimi.

W związku z tym, że jesteś na początku swojej drogi z Power BI, nie będę wchodził w szczegółowe opisy wszystkich a chciałbym skoncentrować się na dwóch podstawowych – Import i Direct Query.

Jaka jest różnica między Import a Direct Query

Importowanie danych polega na przeniesieniu danych z zewnętrznego źródła do Power BI, gdzie są one składowane w magazynie danych Power BI. Po zaimportowaniu danych możesz je przetwarzać i analizować w Power BI, ale nie są one aktualizowane automatycznie. Jeśli chcesz uzyskać najnowsze dane, musisz ponownie zaimportować je do Power BI.

Bezpośrednie zapytanie (Direct Query) pozwala na łączenie się bezpośrednio z zewnętrznym źródłem danych i pobieranie danych z niego w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, gdy dane są aktualizowane w zewnętrznym źródle, są one również aktualizowane w Power BI. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednie zapytanie może spowolnić działanie Power BI, ponieważ system musi ciągle łączyć się z zewnętrznym źródłem danych i pobierać dane z niego.

Ogólnie rzecz biorąc, importowanie danych jest odpowiednie, jeśli potrzebujesz szybkiego dostępu do danych i nie potrzebujesz ich aktualizować zbyt często, podczas gdy bezpośrednie zapytanie jest lepsze, jeśli potrzebujesz dostępu do najnowszych danych i nie obawiasz się wolniejszego działania Power BI.

Ograniczenia Direct Query

  1. Niektóre funkcje agregacji i obliczeń nie są obsługiwane w DirectQuery. Niektóre funkcje, takie jak SUMX i AVERAGEX, nie są obsługiwane w DirectQuery i należy ich unikać.
  2. Ograniczenia dotyczące złożonych zapytań. DirectQuery nie obsługuje złożonych zapytań zawierających kilka łączników logicznych lub złożone zapytania z wieloma podzapytaniami.
  3. Ograniczenia dotyczące wielu źródeł danych. DirectQuery nie obsługuje łączenia danych z wielu źródeł danych w jednym raporcie.
  4. Ograniczenia dotyczące rozmiaru danych. DirectQuery ma ograniczenia dotyczące rozmiaru danych, które można pobrać z zewnętrznej bazy danych.
  5. Ograniczenia dotyczące wydajności. W przypadku dużych ilości danych lub skomplikowanych zapytań wydajność DirectQuery może być niższa niż w przypadku importowania danych do modelu danych Power BI.

Zalety Direct Query

  1. Nie ma potrzeby ręcznego odświeżania danych
  2. Ograniczenia dotyczące wielkości zestawu danych nie mają tutaj znaczenia, ponieważ dane są przechowywane w źródłowej bazie i za każdym razem pobierane bezpośrednio ze źródła.

Czy i kiedy używać Direct Query?

No właśnie. Jak widzisz DQ ma wiele zalet ale też kilka wad. I to całkiem sporych. Jeżeli chodzi o mnie – nie jestem fanem i staram się korzystać z Importu albo Live connection jeżeli to jest możliwe. Nie korzystam też raczej z czystego DQ a raczej z modeli kompozytowych (połączone dane pobierane via DQ i zaimportowane do modelu).

Czy to było przydante?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Join Us!

Custom Sidebar

You can set categories/tags/taxonomies to use the global sidebar, a specific existing sidebar or create a brand new one.